W chmurach, reż. Jason Reitman, 2009

7312472.6“W chmurach”, reż. Jason Reitman, 2009

Ryan Bingham to profesjonalista specjalizujący się w "doradztwie dotyczącym zmian w karierze zawodowej" (eufemistyczne ujęcie zwalniania pracowników). Życie Ryana to ciągła podróż, jego mieszkanie to tylko puste miejsce. Podczas jednej z podroży poznaje Alex i zaczyna myśleć o zmianie stylu życia. Czy tak się stanie?

Warto przyjrzeć się twarzy George’a Clooney’a w tym filmie. Najpierw jej mimika wydaje się w pełni kontrolowana, posłuszna właścicielowi. Za nią kryje się pewność siebie, przekonanie o opanowaniu rzeczywistości oraz zrozumieniu reguł nią rządzących. W ten arsenał wliczamy także dobrze znany z “Okrucieństwa nie do przyjęcia” uśmiech – wypracowany, obezwładniająco hollywoodzki, któremu z pewnością uległo niejedno kobiece serce. Wszystko to jest też prawie tak plastikowe, jak pęk kart, którymi posługuje się Ryna Bingham.

W toku filmowych zdarzeń ta twarz się zmienia. Co prawda wydarzenia owe nie są specjalnie zaskakujące – schemat opowieści się powtarza, miałem nawet wrażenie, iż taki film z tym samym aktorem już widziałem (“Spadkobiercy”?). Nie sposób odmówić jednak dziełu Reitmana naturalnego wdzięku – nie będzie tu gwałtownych zwrotów akcji i wybuchów namiętności. Napięcie i emocje są, ale z gatunku “codziennych”, niż “tragedii wg Szekspira”. Ujawniają się powoli, tak jak z wolna zmienia się oblicze Clooney’a – z czasem znika pewność siebie, ujawnia się maskowane od dawna zmęczenie oraz daje o sobie znać pragnienie wyjścia z samotności.

Czy będzie to możliwe? Zakończenie nie daje jasnej odpowiedzi. Ale po spojrzeniu Ryna można wnioskować, że pojął, iż w tej grze można grać inaczej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s