Białostocka Chłodnia nie będzie zabytkiem

Argumenty przemawiające za zaniechaniem ochrony budynku chłodni są nieprzekonywające, szczególnie w świetle pozytywnej opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz rekomendacji ze strony środowiska architektów i urbanistów, popartych silnym głosem społecznym. Obiekt jest niewątpliwie architektonicznym „białym krukiem” – w Polsce istnieje zaledwie kilka podobnych budynków. Wartość historyczna chłodni wiąże się z historią życia codziennego i historiami tzw. zwykłych ludzi, wciąż czekającymi na opowiedzenie i udokumentowanie, a to na te „małe” historie, a nie na wielkie wydarzenia i wielkie postacie, coraz częściej zwracają dziś uwagę badacze – zauważa Katarzyna Niziołek z Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Ten obiekt to brzydactwo jest, bez dwóch zdań. Zabytku bym z niego nie robił za żadne skarby, ale łatwo pozwolenia na wyburzenie też bym nie dał. Nie wiem, jaką wartość dla pamięci ma ten obiekt, ale zawsze imponował mi swoją wyniosłością i monumentalnością. Żal by mi było takiego ubytku w miejskim krajobrazie.

Myślę zresztą, że w tej sytuacji gra może rozgrywać się o charakter miasta (mówię tu o tych, co walczą o zachowanie chłodni i paru innych budynków w mieście). O to by było „jakieś”. Niech będzie szpetne, albo piękne, ale nie nijakie, nie przezroczyste. Kanciaste poprodukcyjne znaki w miejskiej przestrzeni powoli u nas nikną, na rzecz obłych kształtów lokali usługowych i mieszkalnych. To, co zniesmacza/zatrzymuje wzrok/przytłacza ustępuje nowym przestrzeniom do życia spokojnego/bezproblemowego/bezdotykowego, w którym martwić się nie musimy o nic więcej, niż o konsumpcję. Ten kierunek mi nie odpowiada.

Cały artykuł z Gazety Wyborczej: http://goo.gl/Al0kQ

fot. Gazeta Wyborcza
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s