Kawa w Pożegnaniu z Afryką

Przyszło nam w końcu zrealizować grupon na czarny napar w „Pożegnaniu z Afryką„. Choć bywało się tam dotąd często, to zawsze mikre fundusze kazały rezygnować z kosztowania kaw, które choć kusiły opisami, to zniechęcały ceną (takie burżujskie przekonanie, że jak coś jest drogie, to musi być dobre). Ostatecznie dzięki kuponom nadarzyła się okazja. Czy warto było?

Zdecydowałem się na Kona Captain Cook Extra Fancy (ależ dziwaczna nazwa), której zapowiedź brzmiała:

Pijąc tę kawę czuje się idealną równowagę pomiędzy łagodną kwasowością a pełnym smakiem, który niektórzy eksperci określają jako „orzechowy”, a inni jako „cynamonowo-korzenny”.

Po degustacji nie byłem zadowolony z lekkiej przewagi kwasowości, która sprawiła, że napar nie smakował tak, jak tego oczekiwałem. I choć lekki orzechowy posmak byl chyba wyczuwalny, to ostatecznie stwierdziłem, ze to wersja nie na mój gust.

Uzupełnieniem było coś z kolebki kaw: etiopska Yirgacheffe:

Kawa pochodząca z okolic położonego w prowincji Sidamo miasta Yirgacheffe, zalicza się do najrzadszych i najtrudniejszych do zdobycia kaw etiopskich. Pomimo tego, że nie jest tak znana jak inne kawy z Etiopii, uważa się ją za najlepszą. Jej smak opisywany jest jako bogaty, o dystyngowanym kwiatowym bukiecie. Zapach Yirgacheffe jest porównywany z zapachem łąki.

I tu zdecydowanie jestem za: delikatny, bez kwaśnych sensacji, za to o bardzo przyjemnym zapachu (nie wiem czy akurat łąki, ale w sam raz na deszczowe, jesienne przedpołudnie) – wszystko wyczuwalne niezależnie od temperatury, czy ciepła, czy też lekko już schłodzona. W tym starciu wygrywa Etiopia. Bezsprzecznie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s