Przemysław Pająk autor bloga Spiders Web – „Internet ma mało własnych treści”

Przemysław Pająk autor bloga Spiders Web – „Internet ma mało własnych treści”.

Ciekawy wywiad z Przemysławem Pająkiem, ze Spiders Web – serwisu o nowych technologiach, ale (co zresztą autor podkreśla) mocno innego niż większość polskich portali tego typu, bo nastawionego na komentarz, a nie tylko tłumaczenie obcych newsów.

Odnośnie pisanej publicystyki:

przyszłość sieci stanowi coś zupełnie innego – wideo. Także wśród technologicznych blogów, takich jak nasz. Wprawdzie sam wychowany jestem na słowie czytanym i nie bardzo wyobrażam sobie internet bez dobrej, pisanej publicystki, ale coraz częściej się przekonuję, że nie ona stanowi tzw. mainstream. Internet w swojej masie dąży do tego samego, do czego muzyka rozrywkowa – do prostych, sztucznych tworów na wzór boysbandów, czy girlsbandów, które mimo, że płytkie z natury, zaspokajają potrzeby większości.

Smutna konkluzja, choć trafna (jej trafność dotarła jednak do mnie po jakimś czasie). Sam nie znoszę wideo komentarzy, bo wolę móc wrócić do każdego słowa, bez konieczności przewijania albo oglądania czyjejś facjaty (a już wideo wywiady ze sportowcami są szczególnie nieznośne). Mimo to, patrząc na “standardowego” odbiorcę treści, to faktycznie: audiowizualne prezentowanie treści ma większą rację bytu, szerszy zakres rażenia (w końcu nie każdy potrafi przeczytać dwa akapity) i jest łatwiejszy do przetrawienia (choć pewnie w tym procesie witamin niewiele przedostaje się do organizmu). I tu niezwykle trafnie skomentował to jeden z czytaczy.

racja,standardem będzie pięć linijek tekstu, dwa obrazki, jeden filmik, a gdy będziesz się chciał dowiedzieć czegoś naprawdę mądrego, to niby mądra głowa ci to w TVN24 albo innym badziewiu informacyjnym wytłumaczy. I tak właśnie elity szeroko rozumiane osiągną władzę nad tłumem. Dadzą im to co lubią (obrazki) i dadzą im namiastkę poczucia że posiadają wiedzę (informacje ekspertów).

Być elitą, to umieć czytać ze zrozumieniem i wytłumaczyć to tym, którzy czytać nie potrafią. W zasadzie takie rozumienie elit nawet podoba… Niestety.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s